Utilaj pentru fabricarea pungilor de hârtie: configurarea liniei în funcție de capacitate
Utilajul pentru fabricarea pungilor de hârtie este unitatea de formare din centrul unei linii de producție. Celelalte echipamente din hală fie îl alimentează, fie ambalează pungile rezultate. Această pagină corelează obiectivele zilnice de producție cu configurațiile liniei, indicând suprafața ocupată, puterea instalată și numărul de operatori pentru fiecare.
Comparație între liniile alimentate cu coli și cele alimentate din rolă, cu intervalele de producție pentru fiecare configurație.
Ce este un utilaj pentru fabricarea pungilor de hârtie?
Un utilaj pentru fabricarea pungilor de hârtie este un echipament industrial care transformă hârtia în pungi finite în patru etape: alimentare, formare, realizarea bazei și aplicarea mânerelor. Modelele alimentate cu coli ștanțează și pliază o singură coală de carton, astfel încât punga finită nu are îmbinare lipită la bază. Modelele alimentate din rolă derulează hârtia, formează un tub, lipesc suprapunerea și taie pungile individuale.
Furnizorii folosesc și denumirea de echipamente pentru producția pungilor de hârtie, iar unele cataloage le numesc utilaje de confecționat pungi. Toate aceste denumiri descriu utilaje care produc pungi. Un utilaj de ambalare în pungi de hârtie este un produs complet diferit: umple pungi deja fabricate și aparține unei linii de umplere, nu unei linii de transformare a hârtiei.
Diferența relevantă comercial este tipul de alimentare. Utilajele alimentate cu coli prelucrează carton pretipărit și prelaminat și sunt folosite pentru pungi de retail și de lux. Utilajele alimentate din rolă prelucrează role de hârtie și tipăresc în linie, fiind potrivite pentru volumele din magazine alimentare, brutării și servicii de alimentație.
Un singur utilaj sau o linie completă?
Pentru pungile de lux din coli, un singur utilaj constituie de obicei întreaga linie de transformare. Pentru pungile kraft din rolă, acest lucru se întâmplă rar. Diferența ține de locul tipăririi și de aplicarea mânerelor: integrată sau realizată pe un al doilea utilaj.
Unde se realizează tipărirea
Cartonul în coli sosește tipărit și laminat de la o presă separată. Aceste operații rămân în afara liniei și nu limitează viteza utilajului de formare. Liniile alimentate din rolă tipăresc în linie, ceea ce leagă presa de unitatea de formare.
Unde se aplică mânerele
Configurațiile convenționale folosesc un utilaj separat de lipire a mânerelor după unitatea de formare. Acest lucru adaugă un al doilea operator, o a doua reglare la schimbarea formatului și un al doilea punct posibil de defectare. ZHENGWEI aplică mânerele direct pe utilajul de formare — același compromis care determină dacă aveți nevoie de un utilaj complet automat pentru fabricarea pungilor de hârtie.
Câte formate produceți
Producătorii care lucrează cu un singur format pot folosi un utilaj dedicat. Producătorii care deservesc mărci cu specificații diferite au nevoie fie de două utilaje, fie de unul care permite schimbarea rapidă a tipului de mâner.
De aceea, comparațiile între furnizori bazate pe numărul de pungi sunt adesea înșelătoare. Viteza ofertată descrie stația de formare, nu linia de producție din jurul ei.
Configurații de linie în funcție de capacitatea dorită
La 40–45 pungi pe minut, un utilaj alimentat cu coli produce aproximativ 19,000–21,000 de pungi într-un schimb de 8 ore, la viteza maximă de lucru. Planificați 14,000–17,000 după includerea alimentării cu coli, a schimbărilor de format și a controalelor de calitate. Tabelul de mai jos corelează producția realistă pe schimb cu configurația necesară.
| Producție realistă pe schimb de 8 h | Formatul pungii | Configurația liniei | Model |
|---|---|---|---|
| 14,000–17,000 | Pungi mici de lux, 150–300 mm | O unitate de formare din coli, tipărire separată, mâner din șnur plat aplicat integrat | ZW-A10 MINI |
| 14,000–17,000 | Sacoșe de cumpărături, 200–540 mm | O unitate de formare din coli, tipărire separată, mâner din șnur plat aplicat integrat | ZW-A11 |
| 14,000–17,000 | Mâner din șnur, 200–500 mm | O unitate de formare din coli cu unitate pentru mânere din șnur răsucit | ZW-A13 |
| 14,000–17,000 | Mânere plate și din șnur, 200–540 mm | O unitate de formare, ambele tipuri de mânere, schimbare în 30–60 min | ZW-A11 Pro |
| 12,000–14,000 | Format mare, 250–600 mm | O unitate de formare din coli pentru formate late | ZW-A14 MAX |
| 30,000–40,000 | Material nețesut, bază pătrată 3D | Linie servo alimentată din rolă, 28 de axe servo, schimbare automată a matriței | ZW-A8 2.0 |
Valorile presupun lucrul într-un singur schimb și nu includ tipărirea și laminarea separate. Vitezele sunt valorile nominale din pagina de specificații a fiecărui model.
Dimensionați linia după formatul cel mai lent. O sacoșă de 600 mm pentru sticle de vin lucrează la limita inferioară a intervalului de 35–38 pungi/min al modelului ZW-A14 MAX, în timp ce o pungă de 250 mm atinge limita superioară pe același utilaj. Dacă formatele mari reprezintă peste o treime din comenzi, planificați capacitatea folosind valoarea inferioară.
Suprafață, putere și personal
O linie de producție a pungilor de hârtie ocupă între 49 și 77 m² pentru utilaj și consumă între 22 și 47 kW. Toate modelele alimentate cu coli au înălțimea de 2.6 m, astfel încât înălțimea obișnuită a halelor industriale este suficientă. Întreaga gamă necesită 2–3 operatori pe schimb.
| Model | Dimensiunile utilajului (L × l × H) | Putere medie | Observații privind amplasarea |
|---|---|---|---|
| ZW-A13 | 7 × 7 × 2.6 m | 47 kW (35 + 12) | Cea mai mică suprafață din gamă, cel mai mare consum de putere |
| ZW-A10 MINI | 8.8 × 7 × 2.6 m | 22 kW | Cel mai mic consum dintre modelele alimentate cu coli |
| ZW-A8 2.0 | 9.5 × 6.1 × 2.5 m | 15–20 kW | Forma de U plasează alimentarea și ieșirea pungilor finite pe aceeași latură, lângă operator |
| ZW-A11 | 10.5 × 7 × 2.6 m | 25 kW | Suprafață standard pentru alimentare cu coli |
| ZW-A11 Pro | 10.5 × 7 × 2.6 m | 25 kW | Aceleași dimensiuni ca ZW-A11, două tipuri de mânere |
| ZW-A14 MAX | 11 × 7 × 2.6 m | 22 kW | Cel mai lung utilaj, cadru ranforsat pentru carton de 300 g/m² |
Acestea sunt dimensiunile utilajelor, nu dimensiunile spațiului de lucru. Prevedeți o suprafață suplimentară pe latura operatorului pentru stivele de carton, cutiile cu pungi finite și accesul pentru întreținere. Configurația ZW-A8 constituie o excepție: alimentarea și ieșirea fiind pe aceeași latură, necesită mai puțin spațiu liber în jur decât o linie liniară pentru pungi tip cutie cu o capacitate comparabilă.
Valorile de putere reprezintă consumul mediu, nu vârful de consum. Totalul de 47 kW al modelului ZW-A13 este împărțit între două alimentări, de 35 kW și 12 kW, ceea ce influențează cablarea liniei, nu costul de exploatare.
Linii noi, second-hand sau economice: ce se schimbă în practică
Diferența dintre o linie nouă și una second-hand sau economică apare în durata schimbării formatului, disponibilitatea sculelor și calitatea mânerelor. De obicei, nu apare în viteza nominală, motiv pentru care valorile de pe plăcuță nu sunt suficiente pentru o comparație.
Ofertele de utilaje pentru pungi de hârtie se împart în trei grupe. Utilajele europene scoase din producție apar pe platformele de echipamente second-hand sub mărci precum Lemo, Holweg și W&H. Utilajele noi de bază ocupă segmentul inferior al pieței. Liniile de generație actuală constituie a treia grupă.
Linii second-hand
Un utilaj second-hand poate avea un raport bun între preț și valoare dacă formatul corespunde producției fostului proprietar. Seturile de ștanțare și matrițele sunt specifice fiecărui format, astfel încât un utilaj fără scule pentru lățimea pungii dorite devine un proiect de recondiționare.
Utilaje noi economice
Utilajele de bază lasă de obicei aplicarea mânerelor în sarcina unui utilaj separat de lipire. Economia făcută la unitatea de formare reapare sub forma unui al doilea utilaj, a unui al doilea operator și a unei a doua reglări la fiecare schimbare de format.
Ce nu oferim
Nu vindem echipamente second-hand și nu concurăm în segmentul cu cel mai mic preț. Gama noastră este concepută pentru producția de lux din coli, unde calitatea finisajului decide acceptarea pungii.
Înainte de a cumpăra o linie second-hand, solicitați vânzătorului lista seturilor de ștanțare și a matrițelor, nu doar specificațiile utilajului. Sculele se cotează pentru fiecare format de pungă, iar o unitate de formare fără scule pentru lățimile dorite nu va putea executa comenzile din prima zi.
Intervalele bugetare pentru fiecare categorie de utilaj sunt prezentate separat în ghidul prețurilor utilajelor pentru pungi de hârtie 2026. Dacă estimați costul unei fabrici, ghidul afacerii de producție prezintă pe rând bugetele pentru spațiu, energie și personal.
Prin ce diferă liniile de lux alimentate cu coli
Liniile de lux alimentate cu coli tipăresc și laminează înaintea utilajului de pungi, în timp ce liniile kraft alimentate din rolă tipăresc în linie. Această singură diferență modifică întreaga amplasare: utilajul de formare devine o stație independentă, în loc să fie componenta centrală a unei linii interconectate.
Utilajele ZHENGWEI ștanțează și pliază fiecare coală de carton, în loc să ruleze și să lipească un tub. Punga finită nu are îmbinare la bază, ceea ce elimină punctul obișnuit de cedare sub sarcină și etapele de aplicare și uscare a adezivului. Viteza nominală a gamei este de 40–45 pungi/min, față de 25–30 pungi/min la utilajele tradiționale cu îmbinare lipită.
Despre forma pungilor: cumpărătorii care caută un utilaj pentru pungi de hârtie cu fund în V descriu o pungă cu bază pătrată. Toate cele cinci modele alimentate cu coli produc pungi cu bază pătrată. ZW-A8 produce pungi 3D cu bază pătrată din role de material nețesut, folie PP și țesătură laminată, de 50–180 g/m². Pungile de cadou folosesc același proces de formare ca pungile de retail; se schimbă formatul și gramajul cartonului, nu utilajul.
Ce acoperă această gamă: modelele de pe această pagină sunt cinci utilaje pentru pungi de lux din coli și utilajul ZW-A8 pentru material nețesut. Pungile SOS pentru magazine alimentare și brutării, realizate din role de hârtie kraft, aparțin unei alte categorii de utilaje și nu sunt produse pe aceste cadre pentru coli. Clasificarea completă se găsește în ghidul nostru despre tipurile de utilaje pentru fabricarea pungilor de hârtie, iar construcția mânerelor este prezentată pe pagina despre utilajele pentru sacoșe de hârtie.
Achiziția unui utilaj pentru fabricarea pungilor de hârtie din China
Achiziția acestui echipament din China este o decizie comercială în aceeași măsură ca una tehnică. ZHENGWEI construiește utilaje pentru pungi de hârtie din 2006 și deține peste 50 de brevete de invenție, inclusiv primul brevet pentru un utilaj complet automat fără îmbinare la baza pungii, depus în 2019.
Fiecare utilaj este certificat CE. Producția standard durează 45–60 de zile lucrătoare de la confirmarea comenzii, iar transportul maritim către Europa adaugă 30–35 de zile. Sunt incluse instalarea, instruirea operatorilor și asistența tehnică, cu angajament de răspuns în 24 de ore.
Nu publicăm prețurile utilajelor, deoarece oferta depinde de tipul mânerului, gama de formate și scule. Ne angajăm însă să trimitem o ofertă detaliată în 24 de ore și o mostră gratuită realizată pe utilajul pe care îl luați în considerare. Specificațiile complete ale celor cinci modele alimentate cu coli și ale ZW-A8 sunt pe pagina gamei de utilaje, iar procesul de ștanțare este explicat pe pagina noastră de tehnologie.
Întrebările cumpărătorilor despre liniile de fabricare a pungilor de hârtie
Cele mai frecvente întrebări ale cumpărătorilor despre aceste echipamente.
De unde pot cumpăra un utilaj pentru fabricarea pungilor de hârtie?
Utilajele noi se cumpără direct de la producători, variantă care include sculele, instalarea și instruirea. Utilajele second-hand sunt listate pe platforme precum Machineseeker, de obicei ca linii europene scoase din producție. Achiziția directă contează în special când formatele dorite nu sunt acoperite de setul original de scule al vânzătorului.
Ar trebui să cumpăr un utilaj second-hand pentru fabricarea pungilor de hârtie?
Un utilaj second-hand funcționează bine când sculele existente corespund lățimilor pungilor și tipului de mâner dorit. Seturile de ștanțare și matrițele sunt specifice și se cotează pe format; o nepotrivire transformă achiziția într-o reconstrucție. Solicitați lista completă a seturilor de ștanțare înaintea specificațiilor utilajului.
Ce lipsește unui utilaj ieftin pentru fabricarea pungilor de hârtie?
Cel mai adesea, aplicarea integrată a mânerelor. Utilajele de bază formează punga și o trimit la un utilaj separat de lipire a mânerelor, adăugând un operator, o reglare la schimbarea formatului și un al doilea punct de întreținere. Schimbarea automată a formatului este cealaltă funcție care lipsește de obicei din segmentul economic.
Poate un utilaj mic pentru pungi de hârtie să producă pungi de cadou?
Da. Pungile de cadou folosesc același proces de formare ca sacoșele de cumpărături, cu alt gramaj al cartonului și alt format. ZW-A10 MINI acoperă lățimi de 150–300 mm la 40–45 pungi/min și ocupă 8.8 × 7 m, fiind potrivit pentru bijuterii, cosmetice și cadouri de boutique.
Ce este un utilaj pentru pungi de hârtie cu fund în V?
Fundul în V este o denumire folosită frecvent pentru o pungă cu bază pătrată sau bloc, a cărei bază se pliază plat și se deschide dreptunghiular. Toate cele cinci modele ZHENGWEI alimentate cu coli produc pungi cu bază pătrată. ZW-A8 produce pungi 3D cu bază pătrată din role de material nețesut și laminat.
Un utilaj de ambalare în pungi de hârtie este același lucru cu unul de fabricare a pungilor?
Nu. Un utilaj de fabricare transformă hârtia în pungi goale. Un utilaj de ambalare sau de umplere umple pungi deja existente și aparține unei linii de umplere. Denumirile de utilaje pentru pungi și de confecționat pungi se folosesc în general pentru echipamentele de fabricare, în timp ce utilajul de ambalare are o altă funcție.
De ce să cumpăr un utilaj pentru fabricarea pungilor de hârtie din China?
Termenul de livrare și costul total la destinație sunt motivele practice. Producția standard durează 45–60 de zile lucrătoare, plus 30–35 de zile de transport maritim către Europa, față de termenele mai lungi ale majorității liniilor construite în Europa. Verificați certificarea CE și solicitați o mostră realizată pe modelul respectiv înainte de comandă.
Primiți o configurație de linie și o ofertă în 24 de ore
Spuneți-ne capacitatea dorită, formatele pungilor și tipul de mâner. Vom recomanda configurația, vom trimite o ofertă detaliată și vom produce o mostră gratuită pe modelul propus.
Solicitați o ofertă → WhatsApp