Prețul mașinii de pungi: ghid complet 2026

Răspuns pe scurt: pe baza prețurilor publicate pe platforme B2B precum Alibaba și Made-in-China în 2026, prețul mașinii de pungi variază aproximativ între 2.000–15.000 USD pentru utilaje semiautomate, 25.000–80.000 USD pentru utilaje alimentare complet automate cu rolă, 60.000–180.000 USD pentru utilaje cu rolă și mânere în linie, iar pentru linii de lux complet automate cu coli pornește de la 170.000 USD . Liniile complete de lux fără îmbinare se cotează individual, mult peste acest nivel. Utilajele europene costă de obicei de două-trei ori mai mult decât echivalentele chinezești.

Cele patru valori ascund diferențe mari de conținut. Ghidul explică prețurile pe categorii, factorii care le modifică și costurile ascunse în afara paginilor de listare, pentru a compara ofertele în aceleași condiții.

Despre date: intervalele provin din prețuri publice de pe platforme și oferte publicate de concurenți la mijlocul anului 2026. Sunt orientative, nu oferte. Producătorii, inclusiv noi, cotează echipamentele după configurație; de aceea rareori există preț fix peste 100.000 USD.

Prețul mașinii de pungi: privire de ansamblu în 2026

Prețul mașinii de pungi în 2026: comparație USD între semiautomat, automat cu rolă, cu mânere și lux cu coli
Prețul mașinii de pungi pe tipuri, pe baza listărilor publice B2B din 2026.
Tip de utilaj Interval tipic de preț (USD) Ce produce Potrivit pentru
Utilaj semiautomat $2,000 – $15,000 Pungi plate, tip plic și SOS simple; mânere montate manual Afaceri noi, volume foarte mici
Complet automat cu rolă, fără mânere $25,000 – $80,000 Pungi kraft alimentare, SOS și de panificație Producători de ambalaje alimentare
Cu rolă și unitate de mânere în linie $60,000 – $180,000 Pungi de cumpărături cu mânere de hârtie răsucite sau plate Producători de pungi de retail
Linie de lux complet automată cu coli De la ~170.000 USD; liniile complete se cotează individual Pungi premium din coli tipărite, cu mânere din șnur Ambalaje de lux, modă și cosmetice

Saltul dintre rândurile trei și patru este partea cel mai des neînțeleasă a prețurilor. Revenim la ea, deoarece aici se produc și pungile cu cele mai mari marje.

Cei șase factori care determină prețul

1. Nivelul de automatizare

Un utilaj semiautomat formează corpul, dar montarea mânerelor, răsfrângerea gurii și ambalarea rămân manuale. Fiecare etapă automatizată adaugă servo, senzori și logică de comandă, dar elimină și manoperă din fiecare pungă. De aceea semiautomatele pornesc de la circa 2.000 USD, iar liniile complete de la de zece ori mai mult. Analizăm manopera în articolul despre mașina automată de pungi.

2. Rolă versus coli

Utilajele cu rolă tipăresc, dacă au dotarea, în linie pe bandă continuă: rapid și ieftin, dar cu limite grafice. Cele cu coli acceptă hârtie pretipărită, laminată și finisată pentru calitatea offset cerută de lux. Alimentatoarele, registrul și ștanțarea fac categoria cu coli cea mai scumpă.

3. Capacitatea de montare a mânerelor

Unitatea în linie pentru șnur răsucit, hârtie plată sau bumbac este practic un al doilea utilaj atașat. Poate adăuga 30.000–100.000 USD la un model cu rolă, după tip și viteză.

4. Domeniul dimensional al pungilor

Domeniile mai largi necesită secții de formare mai lungi și cadre mai robuste. Un model limitat la pungi mici de 150–300 mm costă semnificativ mai puțin decât unul de 250–600 mm. Comparați ZW-A10 MINI și ZW-A14 MAX pentru diferența mecanică.

5. Mărcile componentelor și calitatea construcției

Două utilaje cu fișe identice pot diferi cu 50.000 USD deoarece unul folosește servo, PLC și pneumatice de marcă, Siemens, Mitsubishi, Schneider, SMC, iar celălalt nu. Componentele determină disponibilitatea și piesele pentru următorii 15 ani; cereți lista, nu doar viteza.

6. Certificare și asistență după vânzare

Conformitatea CE pentru Europa, instalarea la fața locului, instruirea și furnizarea garantată a pieselor au costuri reale incluse în preț. O ofertă cu 20.000 USD mai ieftină le poate exclude.

Detalierea prețului pe tip de utilaj

Utilaje semiautomate: 2.000–15.000 USD

Modelele publicate pornesc de la circa 2.000–3.500 USD pentru pungi plate și tip plic și ajung la 15.000 USD pentru fund pătrat cu formare mai bună. Producția depinde mult de operatori, iar mânerele se aplică manual sau separat. Aceasta este diferența principală față de o mașină completă cu stație integrată de mânere. Sunt realiste pentru validarea pieței la volum mic, dar manopera îngreunează extinderea, fiind de obicei o etapă intermediară.

Complet automate cu rolă, fără mânere: 25.000–80.000 USD

Baza ambalajelor alimentare: pungi kraft SOS, panificație și alimente la 100–300+ pungi pe minut. Modelele mini complet automate sunt listate de la circa 18.500–50.000 USD, iar majoritatea modelelor alimentare se încadrează în 25.000–80.000 USD, după viteză, dimensiuni și tiparul flexografic inclus.

Cu rolă și unitate de mânere: 60.000–180.000 USD

Unitatea pentru mânere răsucite sau plate permite pungi de retail. Ofertele publicate ale producătorilor chinezi consacrați pornesc la circa 22.000–35.000 USD pentru modele inițiale și ajung la sau peste 170.000 USD pentru linii rapide complete. Punga păstrează îmbinarea laterală lipită tipică tubului, acceptabilă la supermarket, dar vizibilă la premium.

Utilaje de lux cu coli: de la ~170.000 USD, ofertate pe configurație

Categoria produce pungile din magazine de modă și cosmetice: coli pretipărite laminate, șnur și construcție rigidă. Exemplele publice de linii rapide depășesc 170.000 USD; liniile complete, mai ales fără îmbinare, se cotează individual. Dacă o listare oferă lux cu coli la preț de pungi alimentare, formarea, registrul sau viteza explică diferența.

Mașina ZW-A11 pentru pungi de lux din coli fără îmbinare, ofertată pe configurație
Modelele cu coli fără îmbinare precum ZW-A11 sunt în categoria maximă de preț și produc pungile cu cele mai mari marje.

În această categorie, tehnologia fără îmbinare este cel mai nou factor de preț. Modelele convenționale cu coli pliază și lipesc încă o îmbinare laterală; cele bazate pe ștanțare, precum ZW-A11 , o elimină. Diferența este explicată în comparația fără îmbinare versus tradițional.

Dar utilajele europene?

Utilajele europene din Germania și Italia sunt excelente și costă de obicei de două-trei ori mai mult decât cele chinezești comparabile, cu termene mai lungi. Întrebarea practică este dacă producția suplimentară va fi plătită de clienți. La lux fără îmbinare, diferența tehnologică s-a inversat: construcția ștanțată este disponibilă la producători chinezi, nu pe platformele europene tradiționale cu tub. Pentru comparația specializărilor, consultați cei 10 producători de mașini pentru pungi.

De ce utilajele de lux își recuperează prețul mai mare

Calcul simplu al producției: la 40–45 pungi pe minut rezultă aproximativ 19.000–21.000 pe schimb de 8 ore. Aplicarea pe o linie reală este prezentată în configurațiile liniilor după producție , inclusiv spațiu și personal pe model. Pungile premium fără îmbinare se vând angro la multiplii prețului unei pungi standard cu îmbinare lipită, iar mărcile repetă comenzile deoarece calitatea pungii aparține identității lor.

De aceea recuperarea unei linii de lux depinde adesea mai puțin de utilaj și mai mult de câștigarea a două-trei contracte premium. Ghidul nostru de selecție a utilajelor corelează clasa cu clienții reali; prețul urmează această decizie.

Costurile ascunse ale listărilor

  • Transport și manipulare: utilajele cântăresc 8.000–9.000 kg și se transportă în containere open-top sau flat-rack. Bugetați câteva mii de dolari pentru transport maritim și manipulare și poziționare locală.
  • Taxe de import și TVA: variază după țară; calculați-le înainte de compararea ofertelor.
  • Instalare și punere în funcțiune: incluse de unii producători, inclusiv în ofertele noastre; la alții pot fi supliment de cinci cifre. Întrebați explicit.
  • Instruire: planificați cel puțin una-două săptămâni pentru operatorii unei linii complete.
  • Pachet de piese: pachetul inițial de uzură costă de obicei 3–5% din utilaj, mai ieftin decât transportul aerian al unei piese în timpul opririi.
  • Energie: utilajele din clasă au aproximativ 22–47 kW în medie. La tarife industriale, este un cost lunar real; verificați fișa tehnică.
  • Spațiu: amprente de la 7 × 7 m la 11 × 7 m, plus manipularea materialelor în jur.

Nou sau folosit: merită un utilaj second-hand?

Uneori, cu două precauții. Configurația pentru alte dimensiuni poate necesita reconstruire scumpă. La utilajele vechi, platformele servo și de comandă pot fi retrase, transformând orice defect electronic într-un proiect de aprovizionare. Un model folosit la 50% din prețul nou, fără instruire, garanție și cu comandă depășită, poate costa mai mult pe cinci ani. Un buget pentru second-hand indică adesea mai bine un utilaj nou mai mic.

Unde se potrivesc utilajele ZHENGWEI

Construim categoria cu coli fără îmbinare: cinci modele de mașini pentru pungi de hârtie de lux pentru lățimi de 150–600 mm, mânere plate și rotunde, toate folosind ștanțarea pentru un fund dintr-o singură bucată în locul îmbinării inferioare lipite. Este tehnologia fără îmbinare dezvoltată de noi din industria nețesutelor.

Nu publicăm prețuri fixe: fiecare linie se configurează după dimensiuni, mânere și module opționale, iar un preț relevant necesită specificație relevantă. Trimiteți specificațiile și primiți în 24 de ore ofertă detaliată cu utilaj, instalare, instruire și pachet de piese, fără poziții ascunse. Trimitem și mostre gratuite realizate pe utilajele reale, deoarece punga este cea mai bună fișă tehnică.

Întrebări frecvente

Cât costă un utilaj semiautomat pentru pungi?

Prețurile publice pornesc de la circa 2.000–3.500 USD pentru pungi plate și ajung la circa 15.000 USD pentru fund pătrat. Mânerele se montează manual, deci costul real include manoperă semnificativă.

Care este cel mai ieftin început în producția de pungi?

Un semiautomat sub 10.000 USD permite rapid pungi simple. Dar dacă clienții cer mânere sau finisaje premium, pe termen lung este de obicei mai ieftin cel mai mic automat potrivit produsului decât două modernizări.

Cât costă un utilaj pentru pungi de lux?

Liniile de lux complet automate cu coli se cotează pe configurație. Listările publice rapide depășesc 170.000 USD, iar liniile complete fără îmbinare sunt de obicei peste, în funcție de dimensiuni și mânere. Cereți ofertă după specificație pentru o cifră exactă.

Este un utilaj folosit o investiție bună?

Doar dacă dimensiunile se potrivesc fără reconstruire și platforma de comandă mai are suport. Altfel, reconstruirea, lipsa garanției și electronica depășită șterg economia în câțiva ani.

Ce trebuie să includă oferta utilajului?

Oferta completă acoperă utilajul și lista componentelor, certificarea CE, condițiile transportului maritim, instalarea, punerea în funcțiune, instruirea, garanția și pachetul inițial de piese. Dacă lipsesc, utilajele comparate nu au același preț, chiar când cifrele coincid.

Obțineți un preț exact pentru pungile proprii

Intervalele sunt orientative; pungile dumneavoastră au nevoie de o cifră. Comunicați dimensiunile, tipul mânerului și volumul vizat; vom trimite în 24 de ore o ofertă detaliată și mostre gratuite pe modelul evaluat. Solicitați ofertă sau scrieți-ne pe WhatsApp pentru răspuns imediat.

Similar Posts