Gramajul hârtiei kraft pentru pungi: intervale, sortimente și utilaje (2026)
Majoritatea pungilor de hârtie sunt realizate din kraft de 35–300 g/m², iar alegerea gramajului potrivit este partea ușoară. Partea dificilă este domeniul de alimentare al utilajului: o rolă în afara acestuia nu va putea fi prelucrată, indiferent de preț. O pungă proiectată la 60 g/m² nu poate fi produsă pe o linie al cărei minim este 80.
Acest ghid explică ce măsoară gramajul hârtiei kraft , ce interval se potrivește fiecărei pungi, domeniul de alimentare al fiecărei clase de utilaje din gama noastră și de ce două role cu aceeași valoare pe etichetă se pot comporta complet diferit pe aceeași linie.
Ce măsoară gramajul hârtiei kraft
GSM înseamnă grame pe metru pătrat, deci măsoară masa, nu grosimea. Două role de 120 g/m² pot avea grosimi vizibil diferite, în funcție de formarea și calandrarea hârtiei. Alimentarea și stațiile de pliere resimt această diferență.
Termenul tehnic este gramajși este valoarea pe care orice fabrică o indică fără să fie întrebată. Este și singura valoare cerută de mulți cumpărători, de unde încep problemele de specificație. Gramajul nu spune nimic despre fibră, tratament sau umiditate.
Kraft se referă la procesul de obținere a pastei, nu la culoare. Kraftul nealbit este maro; cel albit este alb, iar etapa de albire scurtează fibra, astfel încât hârtia albă este în general mai slabă decât cea maro la același gramaj. Dacă o marcă schimbă punga din maro în alb păstrând gramajul, punga devine mai puțin rezistentă.
Gramajul hârtiei kraft: intervale și utilizări
Cinci intervale acoperă aproape toată producția de pungi. Limitele sunt orientative, iar poziția unei pungi în interval depinde de dimensiune și conținut.
| Interval | Pungi tipice | Mânere | Clasa utilajului |
|---|---|---|---|
| 35–60 gsm | Panificație, alimentație publică, pungi alimentare cu fund plat | Fără | Linie alimentată cu rolă pentru pungi alimentare |
| 60–90 gsm | Alimente, mâncare la pachet, farmacii, pungi ușoare | Fără sau bandă ușoară | Alimentare cu rolă, formate înguste |
| 90–140 gsm | Pungi kraft de cumpărături, pungi pentru retail | Șnur răsucit sau bandă plată | Alimentare cu rolă și unitate de mânere |
| 150–200 gsm | Pungi mici de cadouri, petice de ranforsare a gurii, carton ușor | Șnur | Alimentare cu coli, limita inferioară |
| 200–300 gsm | Retail de lux, cosmetice, vin, modă | Șnur plat sau răsucit | Alimentare cu coli pentru lux |
Trecerea care surprinde noii producători este între 140 și 180. Nu este o creștere treptată a calității, ci punctul în care fluxul trece de la rolă la coală tipărită, schimbând utilajul, metoda de tipar, viteza și clientul. Compararea gramajului între aceste două fluxuri înseamnă compararea a două afaceri diferite.
Gramajul hârtiei kraft pe care utilajul îl poate alimenta
Acesta este tabelul rar publicat care determină dacă o lucrare poate fi ofertată. Fiecare valoare de mai jos reprezintă domeniul publicat pe pagina modelului, nu media clasei.
| Utilaj | Domeniu de alimentare | Forma materialului | Semnificație practică |
|---|---|---|---|
| Linii de pungi alimentare cu fund plat | 35–80 g/m² | Rolă | Doar pungi alimentare și de panificație; nu prelucrează carton pentru pungi de cumpărături |
| Utilaje înguste cu rolă, clasa de 190 mm | 50–130 g/m² | Rolă | Cel mai larg interval la limita inferioară din gamă |
| Utilaje cu rolă de lățime medie, 250–330 mm | 60–140 g/m² | Rolă | Producție generală de pungi kraft |
| Utilaje late cu rolă și transmisie cu angrenaje, 450 mm | 80–140 g/m² | Rolă | Pungile late necesită rigiditate suplimentară |
| Utilaje late cu rolă fără ax, 400–550 mm | 80–150 g/m² | Rolă | Cel mai mare gramaj dintre utilajele alimentate cu rolă |
| Utilaje cu rolă și unitate de mânere în linie | 80–140 g/m² cu mânere, de la 60 fără mânere | Rolă | Montarea mânerului crește limita minimă |
| ZW-A13 / ZW-A10 MINI | 180–300 g | Coală tipărită | Punct de intrare pentru cartonul de lux |
| ZW-A11 / ZW-A11 Pro / ZW-A14 MAX | 200–300 g | Coală tipărită | Petic de ranforsare a gurii de 180–300 g pe aceeași linie |
| KFD-500 pentru introducerea șnurului | 128–300 g/m² | Pungă finită | Introducerea șnurului necesită rigiditate pentru perforare curată |
Observați golul din mijloc. Între 150 și 180 g/m² nu există utilaj în gamă, iar aceasta nu este o omisiune. Formarea din rolă pierde controlul materialului greu, iar liniile cu coli necesită suficientă rigiditate pentru preluarea și registrul colii. Pungile din acel interval există, dar sunt dificil de produs prin ambele fluxuri.
Sfat: Înainte de a oferta o pungă nouă, comparați gramajul cu domeniul modelului concret din atelier, nu doar cu clasa utilajului. Un model de 190 mm poate coborî la 50 g/m², iar unul de 450 mm începe la 80; ambele sunt descrise ca utilaje kraft alimentate cu rolă. Diferența de 30 de grame acoperă întreaga piață a pungilor alimentare.
De ce două role cu același gramaj se comportă diferit
Gramajul hârtiei kraft este o singură poziție în specificație. Alte patru proprietăți determină comportamentul rolei pe utilaj, fără să apară în valoarea comunicată de client.
- Fibră virgină sau reciclată. Kraftul reciclat are fibre mai scurte și mai variabile. La același gramaj, se rupe mai ușor la big și absoarbe adezivul mai puțin uniform.
- Maro sau albit. Kraftul alb este mai slab decât cel maro la același gramaj. Specificați un gramaj mai mare când marca insistă asupra culorii albe.
- Factor de rezistență la plesnire. Fabricile din Asia indică frecvent acest factor alături de gramaj. El măsoară rezistența la plesnire, nu masa; două role de 100 g/m² cu factori diferiți nu sunt aceeași hârtie.
- Umiditate și curbare. Hârtia ținută într-un depozit umed se alimentează, se lipește și se biguiește diferit. Aceasta este cauza cea mai frecventă a unei linii care a funcționat bine luna trecută, dar nu mai menține registrul săptămâna aceasta.
Direcția fibrei aparține aceleiași liste. O coală biguită transversal pe fibră se pliază curat, iar una biguită de-a lungul ei crapă la pliu, apărând ca o fisură fină pe burduf. La cartonul gros de lux, fisura este vizibilă pe punga finită, deci fibra trebuie specificată odată cu coala, nu corectată pe utilaj.
Sfat: Când aprobați un furnizor nou, testați prima rolă la lățimea minimă și maximă a pungii în același schimb, nu într-un singur format. Problemele de umiditate și curbare apar întâi la extremele domeniului; o probă pe format mediu poate aproba o rolă care eșuează în producție două săptămâni mai târziu.
Mânerele schimbă calculul hârtiei
Un mâner ridică limita minimă a hârtiei, nu doar pe cea maximă. La utilajele TF cu rolă, domeniul publicat este 80–140 g/m² cu mâner, dar același 330TF pornește de la 60 g/m² fără mânere. Peticul și șnurul necesită o bandă care să suporte aplicarea adezivului fără deformare.
Aceeași logică se aplică modelelor cu coli. Corpul pungii are 200–300 g, iar peticul de sub mâner este specificat separat la 180–300 g. Peticul, nu șnurul, determină de obicei sarcina suportată; explicăm mai detaliat în comparația dintre mânere răsucite și plate.
Introducerea șnurului într-o pungă finită are propriul minim. Utilajele pentru introducerea șnurului acceptă pungi din hârtie de 128–300 g/m², deoarece perforarea necesită suficientă rigiditate pentru o gaură curată care să nu se rupă la înnodarea șnurului.
Tiparul și laminarea modifică comportamentul efectiv
Metoda de tipar depinde de hârtie mai mult decât se așteaptă mulți cumpărători. Producția din rolă se tipărește flexografic în linie, în una până la patru culori, pe modelele echipate pentru tipar. Colile sosesc deja tipărite offset, adesea laminate; de aceea fluxul de lux începe cu o coală tipărită, nu cu o rolă.
Laminarea schimbă comportamentul cartonului pe utilaj. Folia mată sau lucioasă adaugă rigiditate și modifică revenirea bigului; o coală laminată de 250 g nu se comportă ca una nelaminată de același gramaj. Sigilează și suprafața, modificând ancorarea adezivului peticului de mâner.
O consecință de planificat: dacă baza de clienți urcă spre segmentul premium, decizia privind hârtia precedă decizia privind utilajul, deoarece cartonul laminat de 300 g înseamnă un alt flux, nu un reglaj pentru material mai greu. Ghidul nostru despre tipurile de mașini de fabricat pungi de hârtie arată unde se află această limită.
Cum să specificați hârtia kraft furnizorului
O comandă care precizează doar gramajul hârtiei kraft va primi hârtie care îndeplinește doar acea valoare. Șase poziții creează o specificație pe care utilajul se poate baza.
- Gramaj și toleranță. Valoarea și variația procentuală acceptată.
- Fibră. Virgină, reciclată sau amestec declarat. Cereți aceeași sursă de la o rolă la alta.
- Culoare și finisaj. Nealbită, albită sau cretată pe o singură față.
- Rezistență. Factor de plesnire sau rezistență la tracțiune, conform practicii pieței.
- Geometria rolei. Lățime, diametru și tub, potrivite derulatorului. Utilajele cu rolă acceptă lățimi de aproximativ 620–1690 mm, în funcție de model.
- Umiditate. Declarată pe certificatul fabricii, cu condiții de depozitare convenite.
Sfat: Includeți în comandă limita diametrului rolei, nu doar lățimea. Modelele cu unitate de mânere în linie acceptă Ø1200 la transmisie cu angrenaje și Ø1500 la modelele fără ax. O fabrică ce livrează o rolă mai mare pentru un preț mai mic pe tonă v-a trimis hârtie pe care nu o puteți monta.
Alegerea gramajului potrivit pentru pungile vândute
Cel mai bun gramaj este cel mai mic care rezistă traseului real al produsului clientului. Supraspecificarea este eroarea mai frecventă și devine costisitoare la scară, deoarece hârtia este cel mai mare cost variabil al pungii.
Trei verificări rezolvă majoritatea cazurilor: ce transportă punga și cât de departe; ce senzație dorește marca la ridicarea ei; și ce acceptă utilajul din atelier, verificarea care poate opri oferta înainte de începere. Cumpărătorii care omit a treia verificare revin întrebând dacă linia poate fi adaptată; de obicei, nu poate.
În segmentul de lux există un al patrulea factor specific gamei noastre cu coli. Toate cele cinci modele folosesc construcția brevetată fără îmbinare ZHENGWEI, care formează peretele lateral dintr-un singur pliu în locul unei suprapuneri lipite. Eliminarea suprapunerii elimină un strat, astfel încât punga atinge o anumită rezistență cu mai puțin carton decât una convențională. Puteți vedea construcția pe produse finite în mostrele noastre de pungi.
Pentru cadrul general de selecție, consultați cum să alegeți o mașină de fabricat pungi de hârtie, iar pentru costurile fiecărei clase, ghidul nostru de prețuri oferă intervalele publice. Pagina despre mașina de fabricare a pungilor de hârtie arată configurarea liniilor.
Întrebări frecvente
Care este cel mai bun gramaj pentru pungile de hârtie?
Nu există o singură valoare, deoarece intervalul urmează tipul pungii. Pungile alimentare și de panificație folosesc 35–60 g/m², cele pentru alimente și mâncare la pachet 60–90, pungile kraft cu mânere 90–140, iar pungile de lux 200–300 g/m². Cel mai bun gramaj este cel mai mic care rezistă sarcinii și traseului real, deoarece hârtia este cel mai mare cost variabil în producție.
Ce gramaj al hârtiei kraft poate prelucra o mașină de pungi?
Fiecare utilaj are un domeniu publicat de alimentare, mai îngust decât se așteaptă mulți cumpărători. Liniile alimentare cu fund plat acceptă 35–80 g/m². Cele cu rolă pentru pungi de cumpărături folosesc 50–150 g/m² în funcție de model; unitatea de mânere ridică minimul la aproximativ 80. Utilajele de lux cu coli acceptă 180–300 g. O rolă din afara domeniului nu poate fi prelucrată indiferent de designul pungii.
Este mai bun gramajul de 150 sau 250 g/m² pentru o pungă?
Nu sunt opțiuni concurente, deoarece aparțin unor fluxuri diferite. La 150 g/m², punga se produce din rolă cu tipar flexografic în linie. La 250 g/m², se produce din coală pretipărită, la aproximativ o cincime din viteză. Alegeți 250 g/m² când clientul este o marcă ce specifică aspectul și 150 g/m² când cumpără după prețul pe mie.
Care este diferența dintre kraft virgin și reciclat?
Kraftul virgin are fibre mai lungi și uniforme, păstrând rezistența la gramaj mai mic și comportându-se mai previzibil la biguire. Cel reciclat are fibre mai scurte și variabile, se rupe mai ușor la big și absoarbe adezivul mai neuniform, provocând îmbinări variabile ale fundului. Este mai ieftin și răspunde cerințelor de sustenabilitate, astfel că mulți producători îl folosesc și compensează prin gramaj mai mare.
Un gramaj mai mare înseamnă întotdeauna o pungă mai rezistentă?
Nu. Gramajul și rezistența sunt corelate, dar nu reprezintă aceeași măsură; de aceea fabricile indică și factorul de plesnire. O coală de 100 g/m² cu factor mare poate depăși o coală mai grea cu factor mic. Construcția contează la fel de mult: kraftul albit este mai slab decât cel maro la același gramaj, iar la punga finită îmbinarea peticului mânerului cedează de obicei înaintea hârtiei.
Ce gramaj se folosește pentru pungi kraft de cumpărături cu mânere?
Pungile kraft cu mânere răsucite sau plate se produc de obicei din 90–140 g/m² pe linii cu rolă. Mânerul ridică minimul practic: modelele cu unitate în linie folosesc 80–140 g/m² cu mânere, dar acceptă de la 60 g/m² fără, deoarece peticul și șnurul necesită o bandă care să suporte adezivul fără deformare. Pungile de lux cu mânere reprezintă un flux complet diferit, la 200–300 g.
Nu sunteți sigur că hârtia se potrivește utilajului?
Trimiteți specificația pungii pentru care vi s-a cerut ofertă, inclusiv gramaj, sortiment, dimensiuni și volum lunar. Vă vom indica ce clasă de utilaje o poate prelucra, inclusiv când este vorba de o linie pe care nu o construim. Oferte configurate în 24 de ore și mostre fizice gratuite produse pe modelul recomandat.
Solicitați ofertă în 24 de ore
Lecturi conexe: Tipuri de mașini de fabricat pungi de hârtie · Cum funcționează o mașină de fabricat pungi de hârtie? · Utilajele noastre
