Είναι κερδοφόρα η παραγωγή χάρτινων τσαντών; Κόστος και περιθώρια κέρδους

Είναι κερδοφόρα η παραγωγή χάρτινων τσαντών; Μπορεί να είναι, αλλά το αποτέλεσμα εξαρτάται από την κατηγορία τσάντας, το διαθέσιμο περιθώριο κέρδους και τον βαθμό αξιοποίησης της μηχανής. Ένα εργοστάσιο που κατασκευάζει τυποποιημένες σακούλες με χαμηλό περιθώριο κέρδους έχει διαφορετικά οικονομικά δεδομένα από ένα που παράγει εκτυπωμένες τσάντες αγορών ή πολυτελείς τσάντες λιανικής. Η τιμή της μηχανής έχει σημασία, αλλά αποτελεί μόνο ένα μέρος του υπολογισμού. Το χαρτί, η εργασία, η ηλεκτρική ενέργεια, οι διακοπές παραγωγής, η τιμή πώλησης και το κεφάλαιο κίνησης μπορούν να μεταβάλουν το αποτέλεσμα.

Για τους ιδιοκτήτες εργοστασίων και τους υπεύθυνους προμηθειών, το ουσιαστικό ερώτημα δεν είναι απλώς πόσες χάρτινες τσάντες μπορεί να παράγει η μηχανή. Είναι αν ο εξοπλισμός ταιριάζει στα προϊόντα που χρειάζεται να κατασκευάσετε, στη δυναμικότητα που μπορείτε να αξιοποιήσετε και στις παραγγελίες που αναμένετε να εκτελέσετε. Τα παρακάτω στοιχεία είναι ενδεικτικά δεδομένα αγοράς ή ρητά αναφερόμενες παραδοχές, όπου αυτό επισημαίνεται. Πρέπει να ελεγχθούν με βάση τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας του αγοραστή πριν ληφθεί απόφαση αγοράς.

Πόσο κοστίζει η κατασκευή μιας χάρτινης τσάντας και σε ποια τιμή μπορείτε να την πουλήσετε;

Κατηγορία προϊόντοςΚόστος παραγωγής ανά τσάνταΤιμή πώλησης από το εργοστάσιο ανά τσάνταΕνδεικτικό μικτό περιθώριο κέρδους
Σακούλες τροφίμων και παντοπωλείου από χαρτί κραφτ, χωρίς λαβές$0.03–$0.06$0.05–$0.10~10–20%
Εκτυπωμένες τσάντες αγορών με λαβές$0.10–$0.20$0.15–$0.35~20–35%
Πολυτελείς τσάντες μπουτίκ, με τροφοδοσία φύλλων και λαβές από κορδόνι$0.40–$0.80$1.20–$3.00+~40–60%
Είναι κερδοφόρα η παραγωγή χάρτινων τσαντών — ενδεικτικό κόστος έναντι τιμής πώλησης από το εργοστάσιο ανά τσάντα και κατηγορία το 2026, με τις πολυτελείς τσάντες μπουτίκ να έχουν το υψηλότερο περιθώριο κέρδους

Τόσο το κόστος παραγωγής όσο και η τιμή πώλησης των χάρτινων τσαντών διαφέρουν σημαντικά ανά κατηγορία προϊόντος, οπότε δεν υπάρχει ένα ενιαίο περιθώριο κέρδους που να ισχύει για κάθε εργοστάσιο.

Πρόκειται για ενδεικτικά στοιχεία αγοράς, όχι για στοιχεία της ZHENGWEI. Μεταβάλλονται ανάλογα με την τιμή του χαρτιού, το μέγεθος της παραγγελίας και τη χώρα. Αναδιαμορφώστε τον πίνακα με τα δικά σας τοπικά δεδομένα πριν βασιστείτε σε αυτόν.

Πολλαπλασιάζοντας τα ποσά ανά τσάντα επί 1,000, το κόστος παραγωγής ανέρχεται περίπου σε $30–$60 για σακούλες τροφίμων και παντοπωλείου, $100–$200 για τσάντες αγορών με λαβές και $400–$800 για πολυτελείς τσάντες μπουτίκ, με αναγωγή των ίδιων εύρων του πίνακα.

Αυτά τα στοιχεία δείχνουν γιατί έχει σημασία το μείγμα προϊόντων. Οι σακούλες τροφίμων και παντοπωλείου ανήκουν στην κατηγορία των τυποποιημένων προϊόντων, ενώ οι εκτυπωμένες τσάντες αγορών με λαβές και οι πολυτελείς τσάντες μπουτίκ προσφέρουν υψηλότερα ενδεικτικά περιθώρια κέρδους. Οι απαιτήσεις εξοπλισμού αλλάζουν επίσης ανάλογα με το προϊόν, επομένως η τιμή πώλησης δεν μπορεί να εξετάζεται ανεξάρτητα από το κεφάλαιο που απαιτείται για την παραγωγή.

Το χαρτί είναι ένας από τους βασικούς παράγοντες κόστους. Αντιπροσωπεύει το 50–65% του κόστους της τσάντας στα δεδομένα αγοράς που παρατίθενται. Μια αλλαγή στο κόστος του χαρτιού μπορεί να επηρεάσει άμεσα το περιθώριο κέρδους. Σημασία έχουν επίσης το μέγεθος της παραγγελίας και οι συνθήκες της τοπικής αγοράς.

Η κατηγορία υψηλών προδιαγραφών μπορεί επίσης να απαιτεί πολύ περισσότερο κεφάλαιο. Οι δημοσιευμένες τιμές για γραμμές πολυτελών τσαντών με τροφοδοσία φύλλων ξεκινούν περίπου από $170,000, ενώ οι αυτόματες μηχανές τυποποιημένων προϊόντων με τροφοδοσία ρολού εμφανίζονται σε καταχωρίσεις με τιμές $25,000-$80,000. Πρόκειται για εύρη τιμών καταχωρίσεων σε εμπορικές πλατφόρμες που διαφοροποιούνται ανάλογα με τη διαμόρφωση· ο οδηγός τιμών 2026 τα αναλύει.

Επομένως, μια υψηλότερη τιμή πώλησης δεν σημαίνει αυτόματα καλύτερη επένδυση. Το κόστος εξοπλισμού, ο αναμενόμενος όγκος παραγγελιών και το εφικτό περιθώριο κέρδους πρέπει να συνδυάζονται σε ένα βιώσιμο σύνολο.

Πώς γίνεται ένας ρεαλιστικός υπολογισμός απόσβεσης;

Ένας ρεαλιστικός υπολογισμός απόσβεσης ξεκινά από την επένδυση στη μηχανή, την παραγωγική δυναμικότητα που μπορεί πράγματι να απορροφηθεί από την αγορά και τον χρόνο που απαιτείται για να τεθεί η γραμμή σε παραγωγή. Οι δημοσιευμένες τιμές αυτόματων μηχανών με τροφοδοσία ρολού κυμαίνονται από $25,000 έως $80,000. Για αυτό το αριθμητικό παράδειγμα, θεωρούμε τιμή μηχανής $45,000.

Υποθέτουμε τώρα ταχύτητα 150 τσάντες/λεπτό, διαθεσιμότητα λειτουργίας 90% και βάρδια 8 ωρών. Με αυτές τις παραδοχές, η γραμμή θα παρήγαγε περίπου 65,000 τσάντες/ημέρα. Αυτό το στοιχείο δείχνει την παραγωγή υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες. Δεν σημαίνει ότι ένα εργοστάσιο θα πουλά 65,000 τσάντες κάθε ημέρα.

Ένα χρήσιμο σημείο αναφοράς της αγοράς για μια αυτόματη γραμμή τυποποιημένων προϊόντων είναι απόσβεση σε 12–24 μήνες για μηχανή αξίας $40,000–$80,000, όταν οι τοπικές παραγγελίες είναι σταθερές. Πρόκειται για σημείο αναφοράς, όχι για εγγυημένο αποτέλεσμα. Αν η αξιοποίηση της δυναμικότητας είναι χαμηλότερη από το επίπεδο που απαιτείται για να στηρίξει την επένδυση, η περίοδος απόσβεσης θα παραταθεί. Στην πράξη, το ερώτημα για το νεκρό σημείο μιας επιχείρησης χάρτινων τσαντών δεν είναι αν η μηχανή μπορεί να λειτουργήσει. Είναι αν υπάρχουν αρκετές παραγγελίες ώστε να παραμένει σε λειτουργία.

Συμβουλή: Ξεκινήστε να μετράτε τον χρόνο απόσβεσης από την ημέρα που η προκαταβολή φεύγει από τον λογαριασμό σας, όχι από την ημέρα που λειτουργεί η μηχανή. Ο χρόνος παράδοσης είναι 60 ημέρες μετά την προκαταβολή, η πληρωμή γίνεται με 30% προκαταβολικά και 70% πριν από την αποστολή, ενώ η μεταφορά και η εγκατάσταση ακολουθούν. Ένα μοντέλο απόσβεσης που αγνοεί αυτούς τους μήνες θα αποκλίνει κατά ένα τρίμηνο ή περισσότερο.

Σημασία έχει επίσης το χρονοδιάγραμμα των ταμειακών εκροών. Οι όροι της ZHENGWEI προβλέπουν προκαταβολή 30% και εξόφληση 70% πριν από την αποστολή, με χρόνο παράδοσης 60 ημερών από την παραλαβή της προκαταβολής. Με την παραδοχή τιμής $45,000, η προκαταβολή είναι $13,500 και το υπόλοιπο $31,500 καταβάλλεται πριν από την αποστολή.

Επομένως, η επένδυση πρέπει να αξιολογείται με βάση το περιθώριο συνεισφοράς που μπορεί να δημιουργήσει η γραμμή σε ένα τεκμηριωμένο επίπεδο αξιοποίησης. Μια περίοδος απόσβεσης που επιτυγχάνεται μόνο όταν η μηχανή λειτουργεί σχεδόν σε πλήρη δυναμικότητα δεν αποτελεί συντηρητική οικονομική εκτίμηση.

Τι καθορίζει αν ένα εργοστάσιο χάρτινων τσαντών είναι κερδοφόρο;

Είναι λοιπόν κερδοφόρα η παραγωγή χάρτινων τσαντών ειδικά για το δικό σας εργοστάσιο; Το περιθώριο κέρδους μιας επιχείρησης χάρτινων τσαντών εξαρτάται από την τιμή πώλησης, το κόστος παραγωγής και την αξιοποίηση της μηχανής, καθώς και από το αν αυτά τα τρία αφήνουν επαρκές περιθώριο μετά τα λειτουργικά έξοδα. Πέντε μεταβλητές χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή: τιμή χαρτιού, αξιοποίηση δυναμικότητας, κατηγορία προϊόντος, εργασία και διακοπές παραγωγής.

Τιμή χαρτιού. Ξεκινήστε από εδώ: αντιπροσωπεύει το 50–65% του κόστους της τσάντας στα δεδομένα αγοράς που παρατίθενται. Επομένως, ένα εργοστάσιο που υπολογίζει σωστά την τιμή της μηχανής αλλά εκτιμά λανθασμένα το κόστος χαρτιού μπορεί να ενσωματώσει μη ρεαλιστικό περιθώριο κέρδους στο επιχειρηματικό του σχέδιο από την πρώτη ημέρα.

Αξιοποίηση δυναμικότητας. Σε μια γραμμή τυποποιημένων προϊόντων, η αξιοποίηση που απαιτείται για την κάλυψη του κόστους κυμαίνεται στο 40–60%. Αυτό το στοιχείο δεν αποτελεί πρόβλεψη για το τι θα πετύχει ένα εργοστάσιο τον πρώτο χρόνο.

Η κατηγορία προϊόντος αλλάζει επίσης την εξίσωση. Μια τυποποιημένη σακούλα παντοπωλείου, μια εκτυπωμένη τσάντα αγορών με λαβές και μια πολυτελής τσάντα λιανικής έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά τιμής και περιθωρίου κέρδους, ενώ ο απαιτούμενος εξοπλισμός δεν είναι ο ίδιος.

Η εργασία είναι ένα ακόμη μέρος του υπολογισμού. Οι πλήρως αυτόματες γραμμές με τροφοδοσία ρολού ή φύλλων απαιτούν γενικά 2–3 χειριστές, ενώ ο ημιαυτόματος εξοπλισμός μπορεί να απαιτεί 3–6 χειριστές ανά σταθμό, ανάλογα με την πολυπλοκότητα της τσάντας. Οι διακοπές παραγωγής εύκολα υποεκτιμώνται. Το κόστος δεν περιορίζεται στο ανταλλακτικό. Η διαθεσιμότητα και ο χρόνος παράδοσης ανταλλακτικών μπορούν να καθορίσουν πόσο θα παραμείνει η μηχανή εκτός λειτουργίας, γι’ αυτό η τεχνική υποστήριξη πρέπει να αποτελεί μέρος της απόφασης αγοράς.

Συμβουλή: Πριν υπολογίσετε έσοδα σε πλήρη δυναμικότητα, καταγράψτε τον βαθμό αξιοποίησης που μπορείτε να τεκμηριώσετε με τις παραγγελίες που έχετε ήδη. Η κάλυψη του κόστους σε μια γραμμή τυποποιημένων προϊόντων απαιτεί συνήθως 40–60%. Μια υπερδιαστασιολογημένη μηχανή που λειτουργεί στο 25% είναι ζημιογόνα, ακόμη κι όταν το βιβλίο παραγγελιών φαίνεται ικανοποιητικό.

Τι πρέπει να υπολογίσετε πριν αγοράσετε μηχανή;

Πριν αγοράσετε μηχανή χάρτινων τσαντών, συγκρίνετε τον εξοπλισμό με τις εργασίες που πραγματικά χρειάζεται να εκτελεί. Στόχος είναι να διαπιστώσετε αν η μηχανή ταιριάζει στο προϊόν, στην απαιτούμενη δυναμικότητα και στα οικονομικά δεδομένα των παραγγελιών.

Ξεκινήστε από το προϊόν και το υλικό. Ελέγξτε τη μορφή της τσάντας, την ποιότητα χαρτιού και τα όρια φύλλων ή ρολών της μηχανής. Σημασία έχει επίσης το μέγεθος του φύλλου. Μια τσάντα μπορεί να χωρά στις αναφερόμενες διαστάσεις, ενώ το εκτυπωμένο φύλλο που απαιτείται για την παραγωγή της να μην εμπίπτει στο εύρος τροφοδοσίας της μηχανής.

Συγκρίνετε τη δυναμικότητα της μηχανής με τις εργασίες που αναμένετε να εκτελέσετε. Η υψηλότερη παραγωγικότητα είναι χρήσιμη όταν αντικαθιστά την τρέχουσα παραγωγή και υποστηρίζει πρόσθετες παραγγελίες. Είναι λιγότερο χρήσιμη όταν η επιπλέον δυναμικότητα δεν μπορεί να απορροφηθεί από την αγορά. Χρησιμοποιήστε στο μοντέλο τα δικά σας τοπικά κόστη, συμπεριλαμβανομένων του χαρτιού, της εργασίας και της ηλεκτρικής ενέργειας. Η τιμή πώλησης πρέπει να ελέγχεται με βάση το πραγματικό μείγμα πελατών και το μέγεθος των παραγγελιών, αντί να αντιμετωπίζεται ως σταθερό δεδομένο αγοράς.

Η απόφαση αγοράς πρέπει επίσης να περιλαμβάνει το χρονοδιάγραμμα ταμειακών ροών. Εξετάστε το πρόγραμμα πληρωμών, το διάστημα πριν η μηχανή αρχίσει να παράγει και το κεφάλαιο κίνησης που απαιτείται έως την εξόφληση από τους πελάτες. Συνυπολογίστε τα ανταλλακτικά και τις διακοπές παραγωγής.

Η τελική σύγκριση πρέπει να δείχνει αν η μηχανή καλύπτει την πραγματική σας ανάγκη παραγωγής. Μια υψηλή ονομαστική παραγωγικότητα δεν αποτελεί από μόνη της λόγο αγοράς. Ο οδηγός επιλογής περιλαμβάνει την πλήρη λίστα ελέγχου.

Πότε μια μηχανή χάρτινων τσαντών είναι κακή επένδυση;

Μια μηχανή χάρτινων τσαντών είναι κακή επένδυση όταν η δυναμικότητα, το εύρος υλικών ή τα οικονομικά της χαρακτηριστικά δεν ανταποκρίνονται στις ανάγκες παραγωγής, ακόμη κι αν η ίδια η μηχανή φαίνεται ελκυστική. Η λανθασμένη μηχανή μπορεί να δεσμεύσει κεφάλαιο χωρίς να βελτιώσει τη θέση του εργοστασίου.

Μια στρατηγική που βασίζεται αποκλειστικά στην τιμή αποτελεί προειδοποιητικό σημάδι. Αν η επιχείρηση μπορεί να κερδίσει πελάτες μόνο προσφέροντας τη χαμηλότερη τιμή, ο αγοραστής ενδέχεται να εισέρχεται στο πιο ανταγωνιστικό τμήμα της αγοράς χωρίς σαφές πλεονέκτημα.

Ο βαθμός αυτοματοποίησης πρέπει επίσης να αντιστοιχεί στον όγκο παραγωγής. Για μια μικρότερη μονάδα με περιορισμένες παραγγελίες, μια ημιαυτόματη μηχανή μπορεί να είναι καλύτερη αγορά, όταν η χαμηλότερη αρχική επένδυση δικαιολογείται ευκολότερα. Οι υπολογισμοί κόστους αυτόματων μηχανών χάρτινων τσαντών δείχνουν πού βρίσκεται το σημείο μετάβασης. Ο συμβιβασμός είναι η μεγαλύτερη απαίτηση εργασίας, επομένως η απόφαση πρέπει να βασίζεται στο συνολικό λειτουργικό κόστος.

Η ετοιμότητα του εργοστασίου είναι ένας ακόμη πρακτικός κίνδυνος. Η θέση σε λειτουργία παρέχεται δωρεάν για τις πρώτες 7 ημέρες. Μετά, η αμοιβή του μηχανικού είναι US$100 ανά ημέρα. Ένα εργοστάσιο που δεν είναι έτοιμο όταν φτάσει ο μηχανικός μπορεί να μετατρέψει μια προγραμματισμένη εγκατάσταση σε πρόσθετο κόστος. Η ταμειακή ροή μπορεί να δημιουργήσει παρόμοιο πρόβλημα. Ο αγοραστής πληρώνει πριν η μηχανή αρχίσει να παράγει, ενώ οι πελάτες συσκευασίας μπορεί να χρειάζονται 30–90 ημέρες για να εξοφλήσουν. Μια οικονομική εκτίμηση που αγνοεί αυτό το διάστημα μπορεί να φαίνεται ισχυρότερη στα χαρτιά από ό,τι είναι στην πράξη.

Συμβουλή: Το χαρτί αντιπροσωπεύει το 50–65% του κόστους κατασκευής μιας τσάντας, επομένως μια διακύμανση στις τιμές χαρτοπολτού επηρεάζει το περιθώριο κέρδους περισσότερο από σχεδόν οτιδήποτε μπορείτε να διαπραγματευτείτε στην τιμή της μηχανής. Υπολογίστε αυτή τη διακύμανση πριν δεσμευτείτε, όχι μετά.

Συχνές ερωτήσεις: είναι κερδοφόρα η παραγωγή χάρτινων τσαντών;

Πόσο κέρδος αποφέρει μία χάρτινη τσάντα;

Δεν υπάρχει ένα ενιαίο ποσό κέρδους, επειδή τα περιθώρια των χάρτινων τσαντών διαφέρουν ανά κατηγορία προϊόντος. Τα δεδομένα αγοράς που παρατίθενται δείχνουν ενδεικτικά μικτά περιθώρια περίπου 10–20% για σακούλες τροφίμων και παντοπωλείου, 20–35% για εκτυπωμένες τσάντες αγορών με λαβές και 40–60% για πολυτελείς τσάντες μπουτίκ. Πρόκειται για στοιχεία αγοράς, όχι για εγγύηση για οποιοδήποτε εργοστάσιο, και πρέπει να επανυπολογιστούν με βάση τα τοπικά κόστη και τις τιμές πώλησης.

Πόσος χρόνος χρειάζεται για να φτάσει μια επιχείρηση χάρτινων τσαντών στο νεκρό σημείο;

Η περίοδος απόσβεσης εξαρτάται κυρίως από την κατηγορία μηχανής, την αξιοποίηση της δυναμικότητας και τη σταθερότητα των παραγγελιών: 8–12 μήνες για ημιαυτόματη εκκίνηση με συνολικό κόστος κάτω από $15,000 και σταθερές τοπικές παραγγελίες, και 12–24 μήνες για αυτόματη γραμμή τυποποιημένων προϊόντων αξίας $40,000–$80,000. Στον εξοπλισμό πολυτελών τσαντών με τροφοδοσία φύλλων, καθοριστικό ρόλο έχουν τα συμβόλαια και όχι ένας σταθερός αριθμός μηνών.

Παραμένει κερδοφόρα η παραγωγή χάρτινων τσαντών το 2026;

Η παραγωγή χάρτινων τσαντών μπορεί να παραμένει κερδοφόρα το 2026 όταν το προϊόν, η τιμή πώλησης, ο εξοπλισμός και η αξιοποίηση της δυναμικότητας στηρίζουν την επένδυση. Τα δεδομένα αγοράς που παρατίθενται δείχνουν υψηλότερα ενδεικτικά περιθώρια στις εκτυπωμένες και πολυτελείς τσάντες, αλλά αυτές οι κατηγορίες απαιτούν επίσης διαφορετικό εξοπλισμό και, στην περίπτωση των πολυτελών τσαντών, σημαντικά περισσότερο κεφάλαιο. Το πρακτικό κριτήριο είναι αν οι δικές σας παραγγελίες μπορούν να υποστηρίξουν την απαιτούμενη αξιοποίηση και τα κόστη.

Ποιες χάρτινες τσάντες είναι οι πιο κερδοφόρες στην παραγωγή;

Οι πολυτελείς τσάντες μπουτίκ έχουν το υψηλότερο ενδεικτικό μικτό περιθώριο στα στοιχεία που παρατίθενται, περίπου 40–60%. Οι εκτυπωμένες τσάντες αγορών με λαβές βρίσκονται χαμηλότερα, περίπου στο 20–35%. Οι σακούλες τροφίμων και παντοπωλείου έχουν ακόμη χαμηλότερο περιθώριο, περίπου 10–20%. Το υψηλότερο περιθώριο δεν αποτελεί αυτόματα την καλύτερη ευκαιρία, καθώς οι γραμμές πολυτελών τσαντών με τροφοδοσία φύλλων ξεκινούν περίπου από $170,000 και εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από κατάλληλα συμβόλαια πελατών.

Πόσο κοστίζει η ίδρυση μιας επιχείρησης παραγωγής χάρτινων τσαντών;

Δεν υπάρχει ένα ενιαίο κόστος εκκίνησης, επειδή η απαιτούμενη κατηγορία μηχανής εξαρτάται από το προϊόν. Τα δημοσιευμένα εύρη είναι περίπου $2,000–$15,000 για ημιαυτόματο εξοπλισμό, $25,000–$80,000 για αυτόματο εξοπλισμό τυποποιημένων προϊόντων με τροφοδοσία ρολού και από περίπου $170,000 για γραμμές πολυτελών τσαντών με τροφοδοσία φύλλων. Πρόκειται για εύρη τιμών καταχωρίσεων σε εμπορικές πλατφόρμες, όχι για προσφορές, ενώ πρέπει να συνυπολογιστούν το κεφάλαιο κίνησης, η εγκατάσταση και οι υπόλοιπες λειτουργικές απαιτήσεις.

Πού είναι κατάλληλες οι μηχανές ZHENGWEI

Η ZHENGWEI κατασκευάζει μηχανές χάρτινων τσαντών χωρίς τσακίσεις, με τροφοδοσία φύλλων, για εκτυπωμένες τσάντες λιανικής και πολυτελείας. Η γκάμα εκτείνεται από τη ZW-A10 MINI για μικρές διαστάσεις έως τη ZW-A14 MAX για μεγάλες, με τη ZW-A11 για λαβές από επίπεδο κορδόνι, τη ZW-A13 για λαβές από στρογγυλό κορδόνι και τη ZW-A11 PRO για τους δύο τύπους στην ίδια μηχανή.

Επεξεργάζονται φύλλα χαρτονιού 200–300 g, ή 180–300 g στις ZW-A10 MINI και ZW-A13, και λειτουργούν με ταχύτητα 40–45 τσάντες ανά λεπτό, ή 35–38 στη ZW-A14 MAX. Οι τσάντες που παράγουν έχουν ενιαίο πάτο, δηλαδή η βάση διαμορφώνεται χωρίς ραφή στον πάτο.

Δεν είναι η κατάλληλη μηχανή για όλους. Τροφοδοτούνται με φύλλα, επομένως δεν επεξεργάζονται χαρτί από ρολό και δεν χρησιμοποιούν υλικό κάτω από 180 g. Ένας παραγωγός που κατασκευάζει απλές σακούλες παντοπωλείου από χαρτί κραφτ χρειάζεται μηχανή με τροφοδοσία ρολού, και θα του το λέγαμε ξεκάθαρα.

Ο χρόνος παράδοσης είναι 60 ημέρες μετά την προκαταβολή. Η πληρωμή γίνεται με προκαταβολή 30% και εξόφληση 70% πριν από την αποστολή. Ένας μηχανικός μεταβαίνει για την εγκατάσταση, με τις πρώτες 7 ημέρες θέσης σε λειτουργία να περιλαμβάνονται.

Δεν είστε σίγουροι ποια κατηγορία μηχανής είναι κατάλληλη; Πείτε μας τον τύπο της τσάντας, το γραμμαριακό βάρος του χαρτονιού και τον ημερήσιο στόχο σας, και θα σας εξηγήσουμε ποια κατηγορία μηχανής ταιριάζει στην εργασία, ακόμη κι όταν η απάντηση δεν είναι δικό μας προϊόν. Δείτε τις μηχανές ή επικοινωνήστε μαζί μας.

Similar Posts