ραμμαριακό βάρος χαρτιού κραφτ για τσάντες: τι δέχεται κάθε μηχανή
Οι περισσότερες χάρτινες τσάντες κατασκευάζονται από χαρτί κραφτ με γραμμαριακό βάρος από 35 έως 300 g/m². Η επιλογή του κατάλληλου βάρους για μια συγκεκριμένη τσάντα είναι το εύκολο μέρος. Το δυσκολότερο είναι ότι η μηχανή σας δέχεται ένα συγκεκριμένο εύρος βάρους χαρτιού, και ένα ρολό εκτός αυτού του εύρους δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, ανεξάρτητα από την τιμή του. Μια τσάντα σχεδιασμένη για χαρτί 60 g/m² δεν μπορεί να παραχθεί σε γραμμή της οποίας το κατώτατο όριο είναι 80 g/m².
Αυτός ο οδηγός εξηγεί τι μετρά πραγματικά το γραμμαριακό βάρος του χαρτιού κραφτ, ποιο εύρος ταιριάζει σε κάθε είδος τσάντας, ποια βάρη δέχεται κάθε κατηγορία μηχανών της σειράς μας και γιατί δύο ρολά με την ίδια τιμή στην ετικέτα μπορεί να συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά στην ίδια γραμμή παραγωγής.
Τι μετρά πραγματικά το γραμμαριακό βάρος του χαρτιού κραφτ
Το γραμμαριακό βάρος εκφράζεται σε γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο, επομένως μετρά τη μάζα και όχι το πάχος. Δύο ρολά χαρτιού 120 g/m² μπορεί να διαφέρουν αισθητά ως προς το πάχος, ανάλογα με τον τρόπο σχηματισμού και καλανδραρίσματος του φύλλου. Η διαφορά αυτή επηρεάζει τη μονάδα τροφοδοσίας και τους σταθμούς δίπλωσης της μηχανής σας.
Ο επίσημος όρος είναι γραμμαριακό βάρος και αποτελεί τη μία τιμή που κάθε χαρτοβιομηχανία αναφέρει χωρίς να χρειάζεται να τη ζητήσετε. Είναι επίσης η μόνη τιμή που ζητούν πολλοί αγοραστές, και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα στις προδιαγραφές. Το γραμμαριακό βάρος δεν σας λέει τίποτα για τις ίνες, την επεξεργασία ή την υγρασία του χαρτιού.
Ο όρος κραφτ αναφέρεται στη μέθοδο πολτοποίησης και όχι στο χρώμα. Το αλεύκαντο κραφτ έχει το γνωστό καφέ χρώμα. Το λευκασμένο κραφτ είναι λευκό, ενώ η λεύκανση μειώνει το μήκος των ινών. Γι’ αυτό, στο ίδιο γραμμαριακό βάρος, το λευκό κραφτ είναι γενικά λιγότερο ανθεκτικό από το καφέ. Αν μια μάρκα αλλάξει την τσάντα από καφέ σε λευκή και διατηρήσει το ίδιο βάρος χαρτιού, η αντοχή της τσάντας μειώνεται.
Εύρη γραμμαριακού βάρους χαρτιού κραφτ και οι τσάντες που παράγονται
Πέντε εύρη καλύπτουν σχεδόν όλη την παραγωγή χάρτινων τσαντών. Τα όριά τους δεν είναι απόλυτα. Η ακριβής επιλογή μέσα σε κάθε εύρος εξαρτάται από τις διαστάσεις της τσάντας και το περιεχόμενό της.
| Εύρος βάρους | Συνήθεις εφαρμογές | Λαβές | Κατηγορία μηχανής |
|---|---|---|---|
| 35–60 g/m² | Σακούλες αρτοποιίας και εστίασης, σακούλες τροφίμων με επίπεδο πάτο | Χωρίς λαβές | Γραμμή σακουλών τροφίμων με τροφοδοσία ρολού |
| 60–90 g/m² | Τσάντες παντοπωλείου, φαγητού σε πακέτο και φαρμακείου, ελαφριές τσάντες μεταφοράς | Χωρίς λαβές ή με λεπτή ταινία | Μηχανές ρολού για μικρά πλάτη |
| 90–140 g/m² | Τσάντες αγορών από κραφτ, τσάντες λιανικής | Στριφτό κορδόνι ή επίπεδη ταινία | Μηχανές ρολού με μονάδα τοποθέτησης λαβών |
| 150–200 g/m² | Μικρές τσάντες δώρων, ενισχύσεις στομίου, χαρτόνι χαμηλότερου βάρους | Κορδόνι | Μηχανές φύλλων, χαμηλότερο εύρος βάρους |
| 200–300 g/m² | Τσάντες πολυτελείας για λιανική, καλλυντικά, κρασί και μόδα | Επίπεδο ή στριφτό κορδόνι | Μηχανές φύλλων για τσάντες πολυτελείας |
Το πέρασμα από τα 140 στα 180 g/m² είναι αυτό που εκπλήσσει τους νέους κατασκευαστές τσαντών. Δεν πρόκειται για σταδιακή αύξηση της ποιότητας. Είναι το σημείο όπου η παραγωγή περνά από το ρολό στο τυπωμένο φύλλο και μαζί αλλάζουν η μηχανή, η μέθοδος εκτύπωσης, η ταχύτητα και το πελατολόγιο. Όποιος συγκρίνει το γραμμαριακό βάρος του χαρτιού μεταξύ αυτών των δύο μεθόδων συγκρίνει ουσιαστικά δύο διαφορετικές δραστηριότητες.
Ποιο γραμμαριακό βάρος χαρτιού κραφτ μπορεί να τροφοδοτήσει η μηχανή σας
Αυτός είναι ο πίνακας που συνήθως δεν δημοσιεύεται, παρότι καθορίζει αν μπορείτε να δώσετε προσφορά για μια παραγωγή. Όλες οι τιμές παρακάτω είναι τα δημοσιευμένα όρια τροφοδοσίας από τις σελίδες των συγκεκριμένων μοντέλων και όχι μέσοι όροι μιας κατηγορίας.
| Μηχανή | Εύρος αποδεκτού βάρους | Μορφή τροφοδοσίας | Τι σημαίνει στην πράξη |
|---|---|---|---|
| Γραμμές σακουλών τροφίμων με επίπεδο πάτο | 35–80 g/m² | Ρολό | Μόνο για τρόφιμα και αρτοποιία. Δεν επεξεργάζονται χαρτόνι για τσάντες μεταφοράς |
| Μηχανές ρολού για τσάντες μικρού πλάτους, κατηγορίας 190 mm | 50–130 g/m² | Ρολό | Το ευρύτερο εύρος τροφοδοσίας στα χαμηλά βάρη της σειράς |
| Μηχανές ρολού για τσάντες μεσαίου πλάτους, 250–330 mm | 60–140 g/m² | Ρολό | Γενική παραγωγή τσαντών μεταφοράς από κραφτ |
| Μηχανές ρολού μεγάλου πλάτους με γραναζωτή μετάδοση, 450 mm | 80–140 g/m² | Ρολό | Οι φαρδιές τσάντες χρειάζονται μεγαλύτερη ακαμψία |
| Μηχανές ρολού μεγάλου πλάτους χωρίς άξονα, 400–550 mm | 80–150 g/m² | Ρολό | Το υψηλότερο αποδεκτό βάρος χαρτιού στις μηχανές ρολού |
| Μηχανές ρολού με ενσωματωμένη μονάδα λαβών | 80–140 g/m² με λαβές, από 60 χωρίς λαβές | Ρολό | Η προσθήκη λαβής αυξάνει το κατώτατο όριο βάρους |
| ZW-A13 / ZW-A10 MINI | 180–300 g | Τυπωμένο φύλλο | Κατώτατο όριο για χαρτόνι τσαντών πολυτελείας |
| ZW-A11 / ZW-A11 Pro / ZW-A14 MAX | 200–300 g | Τυπωμένο φύλλο | Ενίσχυση στομίου 180–300 g στην ίδια γραμμή |
| KFD-500 για πέρασμα κορδονιού | 128–300 g/m² | Έτοιμη τσάντα | Το πέρασμα κορδονιού απαιτεί αρκετά άκαμπτο χαρτί για καθαρή διάτρηση |
Προσέξτε το κενό στη μέση. Μεταξύ 150 και 180 g/m² δεν υπάρχει μηχανή στη σειρά μας, και αυτό δεν είναι παράλειψη. Η διαμόρφωση από ρολό χάνει την ακρίβειά της στα βαριά υλικά, ενώ οι γραμμές φύλλων χρειάζονται επαρκή ακαμψία για τη σύλληψη και την ακριβή ευθυγράμμιση του φύλλου. Τσάντες με βάρος χαρτιού σε αυτό το διάστημα υπάρχουν, αλλά είναι δύσκολο να παραχθούν με οποιαδήποτε από τις δύο μεθόδους.
Συμβουλή: Πριν δώσετε προσφορά για μια νέα τσάντα, ελέγξτε το βάρος του χαρτιού σε σχέση με τα όρια τροφοδοσίας του συγκεκριμένου μοντέλου που διαθέτετε, όχι της γενικής κατηγορίας του. Μια μηχανή τσαντών 190 mm μπορεί να επεξεργαστεί χαρτί από μόλις 50 g/m², ενώ μια μηχανή 450 mm ξεκινά από τα 80 g/m². Και οι δύο όμως περιγράφονται ως μηχανές χαρτιού κραφτ με τροφοδοσία ρολού. Αυτή η διαφορά των 30 γραμμαρίων καλύπτει ουσιαστικά ολόκληρη την αγορά σακουλών τροφίμων.
Γιατί δύο ρολά κραφτ ίδιου γραμμαριακού βάρους συμπεριφέρονται διαφορετικά
Το γραμμαριακό βάρος του χαρτιού κραφτ είναι μόνο μία γραμμή στις προδιαγραφές. Τέσσερις ακόμη ιδιότητες καθορίζουν πώς συμπεριφέρεται το ρολό στη μηχανή, και καμία δεν αποτυπώνεται στην τιμή βάρους που σας δίνει ο πελάτης.
- Πρωτογενείς ή ανακυκλωμένες ίνες. Το ανακυκλωμένο κραφτ περιέχει κοντύτερες ίνες με μεγαλύτερη ανομοιομορφία. Στο ίδιο βάρος σκίζεται ευκολότερα στη γραμμή πίκμανσης και απορροφά την κόλλα λιγότερο ομοιόμορφα.
- Καφέ ή λευκασμένο. Στο ίδιο γραμμαριακό βάρος, το λευκό κραφτ είναι λιγότερο ανθεκτικό από το καφέ. Προδιαγράψτε μεγαλύτερο βάρος χαρτιού όταν μια μάρκα επιμένει στο λευκό.
- Συντελεστής αντοχής σε διάρρηξη. Οι χαρτοβιομηχανίες στην Ασία συχνά αναφέρουν αυτόν τον συντελεστή μαζί με το βάρος. Μετρά την αντίσταση στη διάρρηξη και όχι τη μάζα. Δύο ρολά 100 g/m² με διαφορετικό συντελεστή δεν είναι το ίδιο χαρτί.
- Υγρασία και καμπύλωση. Το χαρτί που έχει παραμείνει σε υγρή αποθήκη τροφοδοτείται, κολλά και πικμάρεται διαφορετικά. Αυτή είναι η συνηθέστερη αιτία όταν μια γραμμή λειτουργούσε σωστά τον προηγούμενο μήνα, αλλά αυτή την εβδομάδα δεν διατηρεί την ευθυγράμμιση.
Στον ίδιο κατάλογο ανήκει και η κατεύθυνση των ινών. Ένα φύλλο που πικμάρεται εγκάρσια προς τις ίνες διπλώνεται καθαρά, ενώ όταν η πίκμανση γίνεται παράλληλα προς αυτές εμφανίζονται σκασίματα στην πτυχή, ορατά ως λεπτή σχισμή στην πλαϊνή πιέτα της τσάντας. Στο βαρύτερο χαρτόνι πολυτελείας το σκάσιμο φαίνεται στην έτοιμη τσάντα. Γι’ αυτό η κατεύθυνση των ινών πρέπει να καθορίζεται στις προδιαγραφές του φύλλου και όχι να επιχειρείται η διόρθωσή της στη μηχανή.
Συμβουλή: Όταν εγκρίνετε έναν νέο προμηθευτή χαρτιού, δοκιμάστε το πρώτο ρολό στο μικρότερο και στο μεγαλύτερο πλάτος τσάντας μέσα στην ίδια βάρδια, αντί να το δοκιμάσετε σε ένα μόνο μέγεθος. Τα προβλήματα τροφοδοσίας από υγρασία και καμπύλωση εμφανίζονται πρώτα στα άκρα του εύρους διαστάσεων. Μια δοκιμή σε μεσαίο μέγεθος μπορεί να εγκρίνει ένα ρολό που θα δημιουργήσει προβλήματα στην παραγωγή δύο εβδομάδες αργότερα.
Οι λαβές αλλάζουν τον υπολογισμό του χαρτιού
Η λαβή αυξάνει το ελάχιστο απαιτούμενο βάρος χαρτιού και όχι μόνο τη μέγιστη απαίτηση αντοχής. Στις μηχανές ρολού TF το δημοσιευμένο εύρος είναι 80 έως 140 g/m² όταν τοποθετείται λαβή, ενώ η ίδια 330TF λειτουργεί από τα 60 g/m² χωρίς λαβές. Η ενίσχυση και το κορδόνι απαιτούν η συνεχής λωρίδα χαρτιού να αντέχει την εφαρμογή της κόλλας χωρίς να παραμορφώνεται.
Η ίδια λογική ισχύει και στα μοντέλα με τροφοδοσία φύλλων. Το σώμα της τσάντας είναι από χαρτόνι 200 έως 300 g, ενώ η ενίσχυση του στομίου κάτω από τη λαβή προδιαγράφεται χωριστά στα 180 έως 300 g. Συνήθως η ενίσχυση, και όχι το κορδόνι, καθορίζει πόσο βάρος μπορεί να μεταφέρει η τσάντα. Το εξετάζουμε αναλυτικότερα στη σύγκριση στριφτής και επίπεδης λαβής.
Το πέρασμα κορδονιού σε μια έτοιμη τσάντα έχει το δικό του κατώτατο όριο βάρους. Οι μηχανές περάσματος κορδονιού δέχονται τσάντες από χαρτί 128 έως 300 g/m², επειδή η διάτρηση απαιτεί επαρκή ακαμψία για να σχηματίσει μια καθαρή οπή που δεν θα σκιστεί όταν δεθεί το κορδόνι.
Η εκτύπωση και η πλαστικοποίηση αλλάζουν τη συμπεριφορά του υλικού
Η μέθοδος εκτύπωσης εξαρτάται από το χαρτί περισσότερο απ’ όσο περιμένουν πολλοί αγοραστές. Η παραγωγή από ρολό εκτυπώνεται μέσα στη γραμμή με φλεξογραφία σε ένα έως τέσσερα χρώματα. Στις μηχανές ρολού η μονάδα αυτή υπάρχει στα μοντέλα που υποστηρίζουν εκτύπωση. Τα φύλλα φτάνουν ήδη τυπωμένα με όφσετ και συχνά πλαστικοποιημένα. Γι’ αυτό η παραγωγή τσαντών πολυτελείας ξεκινά από τυπωμένο φύλλο και όχι από ρολό.
Η πλαστικοποίηση αλλάζει τη συμπεριφορά του χαρτονιού στη μηχανή. Μια ματ ή γυαλιστερή μεμβράνη προσθέτει ακαμψία και αλλάζει την επαναφορά της πτυχής, επομένως ένα πλαστικοποιημένο φύλλο 250 g δεν συμπεριφέρεται όπως ένα μη πλαστικοποιημένο του ίδιου βάρους. Η μεμβράνη σφραγίζει επίσης την επιφάνεια και μεταβάλλει τον τρόπο πρόσφυσης της κόλλας στην ενίσχυση της λαβής.
Υπάρχει μια συνέπεια που χρειάζεται έγκαιρο σχεδιασμό. Αν το πελατολόγιό σας στρέφεται σε προϊόντα υψηλότερης κατηγορίας, η απόφαση για το χαρτί προηγείται της απόφασης για τη μηχανή. Το πλαστικοποιημένο χαρτόνι 300 g απαιτεί διαφορετική μέθοδο παραγωγής και όχι απλώς μια ρύθμιση για βαρύτερο υλικό. Ο οδηγός μας για τους τύπους μηχανών κατασκευής χάρτινων τσαντών εξηγεί πού βρίσκεται αυτό το όριο.
Πώς να προδιαγράψετε το χαρτί κραφτ στον προμηθευτή
Μια παραγγελία που αναφέρει μόνο το γραμμαριακό βάρος του χαρτιού κραφτ εξασφαλίζει χαρτί που καλύπτει αυτή την τιμή και τίποτα περισσότερο. Έξι στοιχεία αρκούν για να διαμορφώσετε προδιαγραφές στις οποίες μπορεί να βασιστεί η μηχανή σας.
- Γραμμαριακό βάρος και ανοχή. Το βάρος και το ποσοστό απόκλισης που αποδέχεστε.
- Ίνες. Πρωτογενείς, ανακυκλωμένες ή μείγμα με συγκεκριμένη σύνθεση. Ζητήστε σταθερή προέλευση από ρολό σε ρολό.
- Χρώμα και επιφανειακή επεξεργασία. Αλεύκαντο, λευκασμένο ή επιστρωμένο με καολίνη στη μία πλευρά.
- Αντοχή. Συντελεστής αντοχής σε διάρρηξη ή αντοχή σε εφελκυσμό, ανάλογα με το τι χρησιμοποιείται στην αγορά σας.
- Γεωμετρία ρολού. Πλάτος, διάμετρος και πυρήνας, συμβατά με τη μονάδα εκτύλιξης. Οι μηχανές ρολού για τσάντες μεταφοράς δέχονται ρολά πλάτους περίπου 620 έως 1690 mm, ανάλογα με το μοντέλο.
- Υγρασία. Να αναγράφεται στο πιστοποιητικό της χαρτοβιομηχανίας και να έχουν συμφωνηθεί οι συνθήκες αποθήκευσης.
Συμβουλή: Αναγράψτε στην παραγγελία το όριο διαμέτρου του ρολού και όχι μόνο το πλάτος. Οι μηχανές με ενσωματωμένη μονάδα λαβών δέχονται Ø1200 στα μοντέλα με γραναζωτή μετάδοση και Ø1500 στα μοντέλα χωρίς άξονα. Αν μια χαρτοβιομηχανία στείλει μεγαλύτερο ρολό επειδή κοστίζει λιγότερο ανά τόνο, σας έχει στείλει χαρτί που δεν μπορείτε να τοποθετήσετε στη μηχανή.
Επιλογή του κατάλληλου γραμμαριακού βάρους για τις τσάντες που πουλάτε
Το καλύτερο γραμμαριακό βάρος για μια χάρτινη τσάντα είναι το χαμηλότερο που αντέχει την πραγματική διαδρομή και χρήση του προϊόντος του πελάτη. Η υπερβολικά υψηλή προδιαγραφή βάρους είναι το συνηθέστερο λάθος. Σε μεγάλη παραγωγή κοστίζει ακριβά, επειδή το χαρτί αποτελεί το μεγαλύτερο μεταβλητό κόστος της τσάντας.
Τρεις έλεγχοι αρκούν για τις περισσότερες περιπτώσεις. Τι θα μεταφέρει η τσάντα και για πόση απόσταση; Ποια αίσθηση θέλει να δίνει η μάρκα όταν ο πελάτης την κρατά; Και ποιο χαρτί δέχεται η μηχανή που διαθέτετε; Ο τρίτος έλεγχος είναι αυτός που μπορεί να σταματήσει μια προσφορά πριν καν ξεκινήσει. Οι αγοραστές που προδιαγράφουν χαρτί κραφτ για τσάντες χωρίς να κάνουν αυτόν τον έλεγχο επιστρέφουν ζητώντας αν μπορεί να προσαρμοστεί η γραμμή. Συνήθως δεν μπορεί.
Στις τσάντες πολυτελείας υπάρχει και ένας τέταρτος παράγοντας, ειδικός για τη δική μας σειρά μηχανών φύλλων. Και τα πέντε μοντέλα χρησιμοποιούν την κατοχυρωμένη κατασκευή χωρίς ραφή της ZHENGWEI, η οποία σχηματίζει το πλαϊνό τοίχωμα με μία ενιαία δίπλωση αντί για συγκόλληση επικαλυπτόμενων άκρων. Η αφαίρεση της επικάλυψης καταργεί μία στρώση, οπότε μια τσάντα χωρίς ραφή επιτυγχάνει συγκεκριμένη αντοχή με λιγότερο χαρτόνι από μια συμβατική. Μπορείτε να δείτε την κατασκευή σε έτοιμα προϊόντα στη σελίδα με τα δείγματα τσαντών μας.
Για το ευρύτερο πλαίσιο επιλογής, δείτε πώς να επιλέξετε μηχανή κατασκευής χάρτινων τσαντών. Για το κόστος κάθε κατηγορίας, ο οδηγός τιμών μας παρουσιάζει τα δημοσιευμένα εύρη. Η σελίδα μηχανής παραγωγής χάρτινων τσαντών εξηγεί πώς διαμορφώνονται οι γραμμές παραγωγής.
Συχνές ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο γραμμαριακό βάρος για χάρτινες τσάντες;
Δεν υπάρχει μία τιμή για όλες τις περιπτώσεις, επειδή το εύρος εξαρτάται από την τσάντα. Οι σακούλες τροφίμων και αρτοποιίας χρησιμοποιούν 35 έως 60 g/m², οι τσάντες παντοπωλείου και φαγητού σε πακέτο 60 έως 90, οι τσάντες αγορών από κραφτ με λαβές 90 έως 140 και οι τσάντες λιανικής πολυτελείας 200 έως 300 g/m². Το καλύτερο βάρος είναι το χαμηλότερο που αντέχει το πραγματικό φορτίο και τη χρήση της τσάντας, καθώς το χαρτί αποτελεί το μεγαλύτερο μεταβλητό κόστος στην παραγωγή.
Ποιο γραμμαριακό βάρος χαρτιού κραφτ μπορεί να επεξεργαστεί μια μηχανή χάρτινων τσαντών;
Κάθε μηχανή έχει δημοσιευμένα όρια τροφοδοσίας, τα οποία είναι στενότερα απ’ όσο περιμένουν πολλοί αγοραστές. Οι γραμμές σακουλών τροφίμων με επίπεδο πάτο δέχονται 35 έως 80 g/m². Οι γραμμές ρολού για τσάντες μεταφοράς λειτουργούν μεταξύ 50 και 150 g/m², ανάλογα με το μοντέλο, ενώ η προσθήκη μονάδας λαβών αυξάνει το κατώτατο όριο περίπου στα 80. Οι μηχανές φύλλων για τσάντες πολυτελείας δέχονται τυπωμένα φύλλα 180 έως 300 g. Ένα ρολό εκτός του αποδεκτού εύρους δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, ανεξάρτητα από τον σχεδιασμό της τσάντας.
Είναι καλύτερο το χαρτί 150 ή 250 g/m² για μια χάρτινη τσάντα;
Δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες επιλογές, επειδή ανήκουν σε διαφορετικές μεθόδους παραγωγής. Στα 150 g/m² η τσάντα παράγεται από ρολό σε γραμμή που εκτυπώνει με φλεξογραφία κατά την παραγωγή. Στα 250 g/m² κατασκευάζεται από προτυπωμένο φύλλο σε γραμμή φύλλων, με περίπου το ένα πέμπτο της ταχύτητας. Επιλέξτε 250 g/m² όταν ο πελάτης είναι μια μάρκα που θέτει συγκεκριμένες απαιτήσεις εμφάνισης και 150 g/m² όταν αγοράζει με κριτήριο την τιμή ανά χίλια τεμάχια.
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ χαρτιού κραφτ από πρωτογενείς και ανακυκλωμένες ίνες;
Το κραφτ από πρωτογενείς ίνες έχει μεγαλύτερου μήκους και πιο ομοιόμορφες ίνες, οπότε διατηρεί την αντοχή του σε χαμηλότερο βάρος και πικμάρεται με πιο προβλέψιμο αποτέλεσμα. Το ανακυκλωμένο κραφτ έχει κοντύτερες και πιο ανομοιόμορφες ίνες, σκίζεται ευκολότερα στη γραμμή πίκμανσης και απορροφά την κόλλα λιγότερο ομοιόμορφα. Αυτό μπορεί να προκαλέσει αστάθεια στις συγκολλήσεις του πάτου. Το ανακυκλωμένο χαρτί είναι φθηνότερο και καλύπτει απαιτήσεις βιωσιμότητας, γι’ αυτό πολλοί κατασκευαστές το χρησιμοποιούν και αντισταθμίζουν τη διαφορά αυξάνοντας το γραμμαριακό βάρος.
Σημαίνει πάντα μεγαλύτερη αντοχή το υψηλότερο γραμμαριακό βάρος χαρτιού κραφτ;
Όχι. Το βάρος και η αντοχή σχετίζονται, αλλά δεν είναι η ίδια μέτρηση. Γι’ αυτό οι χαρτοβιομηχανίες αναφέρουν τον συντελεστή αντοχής σε διάρρηξη μαζί με το γραμμαριακό βάρος. Ένα φύλλο 100 g/m² με υψηλό συντελεστή μπορεί να αποδίδει καλύτερα από ένα βαρύτερο φύλλο με χαμηλό συντελεστή. Εξίσου σημαντική είναι η κατασκευή: το λευκασμένο κραφτ είναι λιγότερο ανθεκτικό από το καφέ στο ίδιο βάρος, ενώ σε μια έτοιμη τσάντα η συγκόλληση της ενίσχυσης της λαβής συνήθως αστοχεί πριν από το ίδιο το χαρτί.
Ποιο γραμμαριακό βάρος χρησιμοποιείται για τσάντες αγορών από κραφτ με λαβές;
Οι τσάντες αγορών από κραφτ με στριφτές ή επίπεδες λαβές παράγονται συνήθως από χαρτί 90 έως 140 g/m² σε γραμμές ρολού. Η λαβή αυξάνει το πρακτικό κατώτατο όριο: οι μηχανές ρολού με ενσωματωμένη μονάδα λαβών λειτουργούν στα 80 έως 140 g/m² με λαβές, αλλά δέχονται χαρτί από 60 g/m² χωρίς λαβές. Αυτό συμβαίνει επειδή η ενίσχυση και το κορδόνι απαιτούν η συνεχής λωρίδα χαρτιού να αντέχει την εφαρμογή της κόλλας χωρίς παραμόρφωση. Οι τσάντες πολυτελείας με λαβές ακολουθούν εντελώς διαφορετική μέθοδο παραγωγής, με χαρτόνι 200 έως 300 g.
Δεν είστε βέβαιοι ότι το χαρτί σας ταιριάζει στη μηχανή σας;
Στείλτε μας τις προδιαγραφές της τσάντας για την οποία σας ζητήθηκε προσφορά, μαζί με το βάρος και την ποιότητα χαρτιού, τις διαστάσεις και τον μηνιαίο όγκο παραγωγής. Θα σας πούμε ποια κατηγορία μηχανής μπορεί να επεξεργαστεί το υλικό, ακόμη και αν πρόκειται για γραμμή που δεν κατασκευάζουμε. Παρέχουμε προσφορά για την κατάλληλη διαμόρφωση εντός 24 ωρών και δωρεάν φυσικά δείγματα παραγμένα στο μοντέλο που προτείνουμε.
Σχετικά άρθρα: Τύποι μηχανών κατασκευής χάρτινων τσαντών · Πώς λειτουργεί μια μηχανή κατασκευής χάρτινων τσαντών; · Οι μηχανές μας
